UFC schedule: Fight cards, start times, odds, how to watch UFC 292

Sean O’Malley will look to dethrone UFC bantamweight champion Aljamain Sterling in the primary occasion of UFC 292 on Saturday in Boston. (Picture by Chris Unger/Zuffa LLC by way of Getty Photographs)

Plan your combat nights forward with our UFC combat schedule. Included under are the entire UFC’s upcoming Battle Night time playing cards and pay-per-events with introduced bouts. We’ll additionally embody any odds which might be posted at BetMGM. Examine again usually as this checklist will likely be up to date as new fights are scheduled.

Listed below are the foremost scheduled playing cards the UFC will likely be staging:

UFC 292: Aljamain Sterling vs. Sean O’Malley

Saturday, Aug. 19, 2023 – TD Backyard in Boston

Important card – 10 p.m. ET (ESPN+ PPV)

• Bantamweight championship: Aljamain Sterling (C) (-275) vs. Sean O’Malley (+210)
• Ladies’s strawweight championship: Zhang Weili (C) (-350) vs. Amanda Lemos (+260)
• Welterweight: Neal Magny (+310) vs. Ian Machado Garry (-400)
• Bantamweight: Marlon Vera (-190) vs. Pedro Munhoz (+160)

Prelims – 8 p.m. ET (ESPN/ESPN+)

• Middleweight: Chris Weidman (+220) vs. Brad Tavares (-275)
• Middleweight: Gregory Rodrigues (-375) vs. Denis Tiuliulin (+280)
• Light-weight: Austin Hubbard (-175) vs. Kurt Holobaugh (+145)

Early prelims – 6:30 p.m. ET (ESPN+ PPV)

• Middleweight: Andre Petroski (-250) vs. Gerald Meerschaert (+200)
• Ladies’s flyweight: Andrea Lee (+270) vs. Natalia Silva (-350)
• Ladies’s flyweight: Karine Silva (-175) vs. Maryna Moroz (+145)

UFC Singapore: Max Holloway vs. Chan Sung Jung

Saturday, Aug. 26, 2023 – Singapore Indoor Stadium in Singapore

Important card – 8 a.m. ET (ESPN+)

• Featherweight: Max Holloway vs. Chan Sung Jung
• Mild heavyweight: Anthony Smith vs. Ryan Spann
• Featherweight: Giga Chikadze vs. Alex Caceres
• Bantamweight: Rinya Nakamura vs. Fernie Garcia
• Ladies’s flyweight: Erin Blanchfield vs. Taila Santos
• Heavyweight: Junior Tafa vs. Parker Porter

Prelims – 5 a.m. ET (ESPN+)

• Heavyweight: Waldo Acosta Cortes vs. Lukasz Brzeski
• Middleweight: Chidi Njokuani vs. Michal Oleksiejczuk
• Welterweight: Track Kenan vs. Rolando Bedoya
• Ladies’s flyweight: Liang Na vs. JJ Aldrich
• Bantamweight: Toshiomi Kazama vs. Garrett Armfield
• Welterweight: Billy Goff vs. Yusaku Kinoshita
• Featherweight: Seungwoo Choi vs. Jarno Errens

UFC Paris: Ciryl Gane vs. Sergey Spivak

Saturday, Sept. 2, 2023 – Accor Area in Paris, France

Important card – 3 p.m. ET (ESPN+)

• Heavyweight: Ciryl Gane vs. Sergey Spivak
• Ladies’s flyweight: Manon Fiorot vs. Rose Namajunas
• Mild heavyweight: Volkan Oezdemir vs. Bogdan Guskov
• Featherweight: Morgan Charriére vs. Manolo Zecchini
• Bantamweight: Yanis Germmouri vs. Caolan Loughran
• Light-weight: Benoit Saint Denis vs. Thiago Moises

Prelims – 12 p.m. ET (ESPN+)

• Welterweight: Ange Loosa vs. Rhys McKee
• Featherweight: William Gomis vs. Lucas Almeida
• Ladies’s bantamweight: Zarah Fairn vs. Hailey Cowan
• Ladies’s bantamweight: Nora Cornolle vs. Joselyne Edwards

UFC 293: Israel Adesanya vs. Sean Strickland

Saturday, Sept. 9, 2023 – Sydney, Australia

Important card – 10 p.m. ET (ESPN+ PPV)

• Middleweight championship: Israel Adesanya (C) vs. Sean Strickland
• Heavyweight: Tai Tuivasa vs. Alexander Volkov
• Flyweight: Kai Kara-France vs. Manel Kape
• Mild heavyweight: Tyson Pedro vs. Anton Turkalj
• Heavyweight: Justin Tafa vs. Austen Lane

Prelims – 8 p.m. ET (ESPNN/ESPN+)

• Mild heavyweight: Carlos Ulberg vs. Da Woon Jung
• Welterweight: Blood Diamond vs. Carlie Radtke
• Featherweight: Shane Younger vs. Gabriel Miranda
• Featherweight: Jack Jenkins vs. Chepe Mariscal

Early prelims – 6 p.m. ET (ESPN+)

• Ladies’s flyweight: Viviane Araujo vs. Casey O’Neill
• Light-weight: Jamie Mullarkey vs. John Makdessi

UFC Battle Night time: Alexa Grasso vs. Valentina Shevchenko

Saturday, Sept. 16, 2023 – T-Cellular Area in Las Vegas

Important card – 10 p.m. ET (ESPN+)

• Ladies’s flyweight championship: Alexa Grasso (C) vs. Valentina Shevchenko
• Middleweight: Chris Curtis vs. Anthony Hernandez
• Ladies’s strawweight: Crazy Godinez vs. Sam Hughes
• Welterweight: Daniel Rodriguez vs. Santiago Ponzinibbio
• Light-weight: Daniel Zellhuber vs. Christos Giagos
• Featherweight: Fernando Padilla vs. Kyle Nelson

Prelims – 7 p.m. ET (ESPN+)

• Ladies’s flyweight: Tracy Cortez vs. Jasmine Jasudavicius
• Ladies’s strawweight: Cynthia Calvillo vs. Elise Reed
• Flyweight: Edgar Chairez vs. Daneil Lacerda

UFC 294: Islam Makhachev vs. Charles Oliveira 2

Saturday, Oct. 21, 2023 – Etihad Area in Abu Dhabi, United Arab Emirates

Battle card – 2 p.m. ET (ESPN+ PPV)

Check Also

NBA Playoffs: Luka Dončić, Kyrie Irving lead Mavericks to win in Game 1 thriller

Luka Dončić had 33 factors, Kyrie Irving had 30 factors and the Dallas Mavericks have …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *