UFC schedule: Fight cards, start times, odds, how to watch UFC Sao Paulo

Plan your combat nights forward with our UFC combat schedule. Included beneath are all the UFC’s upcoming Struggle Night time playing cards and pay-per-events with introduced bouts. We’ll additionally embrace any odds which can be posted at BetMGM. Examine again usually as this checklist might be up to date as new fights are scheduled.

Listed below are the key scheduled playing cards the UFC might be staging:

UFC Sao Paulo: Derrick Lewis vs. Jailton Almeida

Saturday, Nov. 4, 2023 – Ginasio Do Ibirapuera in Sao Paulo, Brazil

Predominant card (9 p.m. ET, ESPN+)
• Heavyweight: Derrick Lewis (+400) vs. Jailton Almeida (-550)
• Welterweight: Gabriel Bonfim (-400) vs. Nicolas Dalby (+310)
• Heavyweight: Rodrigo Nascimento (-210) vs. Don’story Mayes (+170)
• Middleweight: Caio Borralho (-335) vs. Abus Magomedov (+265)
• Middleweight: Rodolfo Vieira (-105) vs. Armen Petrosyan (-115)
• Light-weight: Ismael Bonfim (-500) vs. Vinc Pichel (+375)

Prelims (6 p.m. ET, ESPN+)
• Light-weight: Elves Brener (-135) vs. Esteban Ribovics (+115)
• Bantamweight: Victor Hugo (+200) vs. Daniel Marcos (-250)
• Welterweight: Elizeu Zaleski dos Santos (+240) vs. Rinat Fakhretdinov (-300)
• Gentle heavyweight: Vitor Petrino (-250) vs. Modestas Bukauskas (+200)
• Girls’s strawweight: Angela Hill (EV) vs. Denise Gomes (-120)
• Featherweight: Lucas Alexander (+170) vs. David Onama (-210)
• Girls’s strawweight: Eduarda Moura vs. Montserrat Conejo Ruiz
• Light-weight: Kaue Fernandes vs. Marc Diakiese

UFC 295: Jon Jones vs. Stipe Miocic

Saturday, Nov. 11, 2023 – Madison Sq. Backyard in New York, New York

Predominant card (10 p.m. ET, ESPN+ PPV)
• Heavyweight championship: Jon Jones (c) vs. Stipe Miocic
• Gentle heavyweight championship: Jiri Prochazka vs. Alex Pereira
• Featherweight: Diego Lopes vs. Pat Sabatini
• Girls’s strawweight: Jessica Andrade vs. Mackenzie Dern
• Light-weight: Matt Frevola vs. Benoit Saint Denis

Prelims (8 p.m. ET, ESPN/ESPN+)
• Flyweight: Matt Schnell vs. Steve Erceg
• Girls’s strawweight: Tabatha Ricci vs. Crazy Godinez
• Light-weight: Nazim Sadykhov vs. Viacheslav Borshchev
• Light-weight: Mateusz Rebecki vs. Nurullo Aliev

Early prelims (6 p.m. ET, ESPN+)
• Light-weight: Jared Gordon vs. Mark O. Madsen
• Flyweight: Joshua Van vs. Kevin Borjas
• Bantamweight: John Castaneda vs. Kyung Ho Kang
• Featherweight: Dennis Buzukja vs. Jamall Emmers

UFC Struggle Night time: Brendan Allen vs. Paul Craig

Saturday, Nov. 18, 2023 – Apex in Las Vegas

Predominant card (5 p.m. ET, ESPN+)
• Middleweight: Brendan Allen vs. Paul Craig
• Welterweight: Michael Morales vs. Jake Matthews
• Light-weight: Chase Hooper vs. Jordan Leavitt
• Bantamweight: Payton Talbott vs. Nick Aguirre
• Girls’s strawweight: Luana Pinheiro vs. Amanda Ribas
• Welterweight: Jonny Parsons vs. Uros Medic

Prelims (2 p.m. ET, ESPN+)
• Featherweight: Jonathan Pearce vs. Joanderson Brito
• Bantamweight: Chad Anheliger vs. Jose Johnson
• Middleweight: Cesar Almeida vs. Christian Leroy Duncan
• Heavyweight: Mick Parkin vs. Caio Machado
• Girls’s bantamweight: Lucie Pudilova vs. Ailin Perez
• Featherweight: Jeka Saragih vs. Jesse Butler
• Light-weight: Trey Ogden vs. Nikolas Motta
• Flyweight: Charles Johnson vs. Rafael Estevam

UFC 296: Leon Edwards vs. Colby Covington

Saturday, Dec. 6, 2023 – Las Vegas

Predominant card (10 p.m. ET, ESPN+ PPV)
• Welterweight championship: Leon Edwards (c) vs. Colby Covington
• Flyweight championship: Alexandre Pantoja (c) vs. Brandon Royval
• Welterweight: Stephen Thompson vs. Shavkat Rakhmonov
• Light-weight: Paddy Pimblett vs. Tony Ferguson
• Welterweight: Vicente Luque vs. Ian Garry

Prelims (8 p.m. ET, ESPN2/ESPN+)
• Featherweight: Josh Emmett vs. Giga Chikadze
• Bantamweight: Cody Garbrandt vs. Brian Kelleher
• Gentle heavyweight: Alonzo Menifield vs. Dustin Jacoby
• Heavyweight: Martin Buday vs. Shamil Gaziev
• Girls’s bantamweight: Irene Aldana vs. Karol Rosa
• Girls’s flyweight: Casey O’Neill vs. Ariane Lipski

Early prelims (5 p.m. ET, ESPN+)
• Girls’s bantamweight: Irene Aldana vs. Karol Rosa
• Welterweight: Randy Brown vs. Muslim Salikhov
• Flyweight: Tagir Ulanbekov vs. Cody Durden
• Girls’s flyweight: Casey O’Neill vs. Ariane Lipski

Check Also

Evaluating 2024’s one-and-dones, under-the-radar prospects and a way-too-early look at the 2025 Draft | On the Clock with Krysten Peek

Subscribe to Ball Do not Lie Yahoo Sports activities NBA draft professional Krysten Peek is …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *